jedalny listok

Počítadlo prístupov

214396

JSN imageshow Module

Zdravý životný štýl je téma, o ktorej sa veľa hovorí, no čo si pod ňou predstaviť? Jednotlivé návody ako dodržiavať správny životný štýl sú rôzne, ale všetky majú jedno spoločné – snažia sa nájsť cestu alebo recept, ako byť hlavne zdravý, cítiť sa fit a mať radosť zo života.

Životný štýl je faktor, ktorý ovplyvňuje náš život, hlavne naše zdravie a to až z 80 percent.

Takže, iba tých zvyšných 20 percent je podmienených dedičnosťou a zdravotnou starostlivosťou.

Hlavné zásady správneho životného štýlu sú:

-       aby organizmus správne fungoval potrebuje pestrú, vyváženú a plne hodnotnú stravu

-       dostatok pohybu na zdravom vzduchu, posilňovanie svalov s vlastnou váhou a závažím, udržať anabolizmus - stálu obnovu buniek

-       kvalitný spánok

-       optimizmus a dobrú náladu

-       vyhýbať sa stresovým situáciám, vyvarovať sa dnešným neduhom ako je fajčenie, nadmerné pitie alkoholu a užívaniu škodlivých látok

Neexistuje jediný správny návod na dodržiavanie správneho životného štýlu, potreby a možnosti každého jednotlivca sú rôzne. Zdravý životný štýl musíme preto posudzovať so zreteľom na fyzický a duševný stav jednotlivca, jeho vek, pohlavie a samotný zdravotný stav. To, aby sme mohli zmeniť svoju kvalitu života, záleží len na nás a nikdy nie je neskoro začať a zmeniť zaužívané zvyky, ktoré nie vždy sa stotožňujú s tým čo sme doteraz napísali. 

Strava je základ, je to palivo pre naše bunky, má rozvíjať trvalo udržateľnú sviežosť a mladosť a preto dnes sa vraciame k prírode a k čo najprirodzenejšiemu spôsobu stravovania. Jedenie patrí k najsilnejším typom závislostí – niekedy až „drogového typu“. Zloženie stravy vplýva na naše myslenie, sviežosť, pohyb, náladu, tvorivosť, výkonnosť, a samozrejme aj dĺžku života. Preto je veľmi potrebné sa zamyslieť nad niektorými pravidlami stravovania, ktoré nám zabezpečujú udržanie zdravia, sviežosť a v neposlednom rade aj mladosť.

Základné pravidlá pri stravovaní sú:

-       celodennú potravu rozdeliť do viacerých menších jedál /minimálne 4 jedlá, ale optimum je 6 jedál za deň

-       treba jesť vtedy, keď je človek už mierne hladný, nie vtedy keď má chuť

-       potravu treba konzumovať pomaly a vychutnať si ju

-       prednosť v dennej potrave majú mať šaláty z čerstvej zeleniny, biele mäso, kvalitná hovädzina a ryby

-       treba si vyberať jedlá s nízkym obsahom tuku

-       piť dostatok čistej vody, bylinkové čaje bez sladenia a hlavne sa vyhýbať sladeným nápojom

-       nestriedať ľadové a horúce, či už nápoje alebo jedlo

Cvičenie – fyzická aktivita zvyšuje energetický výdaj a vďaka nej sa spevňujú  svaly a tvarujú telesné kontúry. Šport nám formuje postavu a pomáha v boji proti stále sa  rozširujúcej civilizačnej chorobe, akou je obezita. Aktívny pohyb je prínosný pre naše zdravie a fyzickú kondíciu, zlepšuje dychovú výkonnosť a chráni nás pred civilizačnými chorobami, ktoré vznikajú v dôsledku obezity, ako je napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza. Každý by si mal na začiatok zvoliť takú športovú aktivitu, ktorá ho veľa nezaťaží, nespôsobí telu veľký šok a preto treba zobrať do úvahy svoj zdravotný stav, fyzickú kondíciu a v neposlednom rade aj časovú možnosť kým si človek všetko tak usporiada, aby mu to zapadalo do denného rozloženia, či už pracovných povinností, ale aj regeneráciu po pracovnom a športovom vyťažení. Ak človek nebol do rozhodnutia niečo spraviť so svojim životným štýlom dostatočne fyzicky aktívny, mal by na začiatok zvoliť základnú fyzickú aktivitu a to je chôdza. Rýchla energetická chôdza predstavuje jednoduchý šport, ktorý je jednoducho a kedykoľvek dostupný pre každého. Po určitom čase môže potom postupne sa začať venovať rôznym športom, ktoré mu vyhovujú, ale stále by tam mala byť kombinácia aeróbneho pohybu a silového posilňovania svalstva.

Odpočinok, regenerácia – po záťaži je veľmi dôležitý tiež dostatočný odpočinok, ktorý dodá telu novú energiu a ďalší elán do života. Nemenej dôležitý je spánok, ktorý musí byť dostatočne dlhý a pravidelný. Organizmus si počas spánku dopĺňa spotrebovanú energiu, tiež vylučuje škodlivé látky a pripravuje sa na ďalšiu fyzickú aktivitu. Každý človek, ktorý podáva určitý fyzický výkon, by mal spať aspoň 6-7 hodín denne.

Za dodržiavanie zásad správneho životného štýlu sa vám vaše telo odmení nie len dobrým zdravým, čo je základ pre kvalitný a plnohodnotný život, ale tiež príjemným pocitom počas každého dňa.

Vďaka vyváženej strave si udržíte primeranú hmotnosť, dobrý krvný tlak aj nízku hladinu cholesterolu v krvi. Rovnako získate dobrú telesnú kondíciu, výkonnosť a nebudete pociťovať únavu. Dosiahnete sviežeho a zdravého vzhľadu, dobrej psychickej pohody a väčšej odolnosti proti chorobám.     

  KONTAKTUJTE NÁS

AGROTOUR, d.s.o 
Korytnická 568 
034 73 Liptovská Osada 

mobil : 0905 43 69 12 
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Konateľ:
PhDr. Jaroslav Ulík 
0905 43 69 12

  REZERVÁCIA UBYTOVANIA
JSN Dome template designed by JoomlaShine.com